Jeżeli spełnisz ściśle określone warunki, wówczas masz możliwość otrzymania odszkodowania z racji utraty wartości handlowej Twojego pojazdu mechanicznego. O tym, jakie wymogi trzeba w tym zakresie spełnić, a także w jaki sposób szacowane jest przysługujące Ci zadośćuczynienie, dowiesz się, czytając niniejszy wirtualny poradnik.
Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych.
Na wstępie warto wspomnieć o tym, że w momencie, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku drogowego i Twój samochód jest uszkodzony, ale był ubezpieczony, masz prawo do ubiegania się o wypłatę należnego Ci odszkodowania ze względu na utratę wartości handlowej swojego pojazdu. Zgodnie z prawem jest to taka suma pieniężna z odszkodowania OC, jaka powinna obejmować koszty wiążące się z koniecznością zreperowania pojazdu mechanicznego, ale także suma ta ma prezentować wartość utraconą handlową auta. Nasuwa się zatem pytanie – czym jest owa wartość utracona?
Jest ona szacowana jako różnica między sumą sprzedaż, jaka naliczana jest za dany typ wozu będący w stanie powypadkowym oraz pojazd naprawiony. Warto jednak mieć na względzie fakt, iż niezależnie od tego, jak precyzyjnie i porządnie wykonana zostanie naprawa uszkodzonego samochodu i tak jego wartość nigdy już nie będzie identyczna jak w okresie zanim auto zaczęto określać powypadkowy. Oczywistym jest więc, iż wartość sprzedażowa samochodu powypadkowego zmniejsza się ze względu na wszelkie uszkodzenia, stłuczki i wypadki, którym auto uległo. Jak się natomiast ma do tego kwestia odszkodowania?
Odszkodowanie jest opłacane z tytułu utraconej wartości handlowej Twojego auta tylko wtedy, kiedy nie pojawi się szkoda całkowita, a więc jeżeli suma pieniężna liczona jako koszty reperacji nie będzie wyższa niż sto procent wartości samochodu zanim powstanie szkoda. Istnieje pewien model kalkulacji opisywanej rekompensaty. A mianowicie, zgodnie z tym na co wskazują aktualne przepisy natury prawnej, nie ma jednego sposobu określania wartości odszkodowania. Wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku.
Przeważnie stosowana jest natomiast instrukcja Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. Tego typu regulacje zostały zaś przygotowane przez Stowarzyszenie
Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT.
Jeszcze inaczej omawiana tu kwestii odszkodowania rozpatrywana jest przy wypłacie zadośćuczynienia za uszkodzenia mechaniczne na skutek wypadku, w jakim uczestniczył starszy samochód. Generalnie, im auto jest starsze, tym maleje jego wartość handlowa. Przyczyna jest jasna – pojazd zaczyna mieć wraz z biegiem czasu coraz mniejszą wartość.
Do wyżej wspomnianej Instrukcji sporządzonej przez Stowarzyszenie EKSPERTMOT wprowadzono w lutym 2009 roku przychylniejsze nieco zapisy odnoszące się do generalnych zasad uzyskiwania odszkodowania z racji utraconej wartości handlowej samochodu. Stwierdzono w nich, że odszkodowanie wchodzi w grę wówczas, gdy auto nie jest starsze niż 6 lat.
Chcąc pozyskać rekompensatę za utratę wartości handlowej auta, koniecznie trzeba wysunąć swoje roszczenia wraz z innymi dotyczącymi wypłaty odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Istotne jest, aby wyrobić się z naszymi staraniami w okresie trzech lat, bo po tym czasie prawo do roszczeń ulega przedawnieniu.