Kiedy należy się odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

0
1495

Jeżeli spełnisz ściśle określone warunki, wówczas masz możliwość otrzymania odszkodowania z racji utraty wartości handlowej Twojego pojazdu mechanicznego. O tym, jakie wymogi trzeba w tym zakresie spełnić, a także w jaki sposób szacowane jest przysługujące Ci zadośćuczynienie, dowiesz się, czytając niniejszy wirtualny poradnik.

odszkodowania z oc

Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych.

Na wstępie warto wspomnieć o tym, że w momencie, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku drogowego i Twój samochód jest uszkodzony, ale był ubezpieczony, masz prawo do ubiegania się o wypłatę należnego Ci odszkodowania ze względu na utratę wartości handlowej swojego pojazdu. Zgodnie z prawem jest to taka suma pieniężna z odszkodowania OC, jaka powinna obejmować koszty wiążące się z koniecznością zreperowania pojazdu mechanicznego, ale także suma ta ma prezentować wartość utraconą handlową auta. Nasuwa się zatem pytanie – czym jest owa wartość utracona?

Jest ona szacowana jako różnica między sumą sprzedaż, jaka naliczana jest za dany typ wozu będący w stanie powypadkowym oraz pojazd naprawiony. Warto jednak mieć na względzie fakt, iż niezależnie od tego, jak precyzyjnie i porządnie wykonana zostanie naprawa uszkodzonego samochodu i tak jego wartość nigdy już nie będzie identyczna jak w okresie zanim auto zaczęto określać powypadkowy. Oczywistym jest więc, iż wartość sprzedażowa samochodu powypadkowego zmniejsza się ze względu na wszelkie uszkodzenia, stłuczki i wypadki, którym auto uległo. Jak się natomiast ma do tego kwestia odszkodowania?

Kiedy należy się odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Odszkodowanie jest opłacane z tytułu utraconej wartości handlowej Twojego auta tylko wtedy, kiedy nie pojawi się szkoda całkowita, a więc jeżeli suma pieniężna liczona jako koszty reperacji nie będzie wyższa niż sto procent wartości samochodu zanim powstanie szkoda. Istnieje pewien model kalkulacji opisywanej rekompensaty. A mianowicie, zgodnie z tym na co wskazują aktualne przepisy natury prawnej, nie ma jednego sposobu określania wartości odszkodowania. Wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku.

odszkodowanie z oc sprawcy

Przeważnie stosowana jest natomiast instrukcja Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. Tego typu regulacje zostały zaś przygotowane przez Stowarzyszenie

odszkodowanie z oc sprawcy

Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT.

Jeszcze inaczej omawiana tu kwestii odszkodowania rozpatrywana jest przy wypłacie zadośćuczynienia za uszkodzenia mechaniczne na skutek wypadku, w jakim uczestniczył starszy samochód. Generalnie, im auto jest starsze, tym maleje jego wartość handlowa. Przyczyna jest jasna – pojazd zaczyna mieć wraz z biegiem czasu coraz mniejszą wartość.

Do wyżej wspomnianej Instrukcji sporządzonej przez Stowarzyszenie EKSPERTMOT wprowadzono w lutym 2009 roku przychylniejsze nieco zapisy odnoszące się do generalnych zasad uzyskiwania odszkodowania z racji utraconej wartości handlowej samochodu. Stwierdzono w nich, że odszkodowanie wchodzi w grę wówczas, gdy auto nie jest starsze niż 6 lat.

Chcąc pozyskać rekompensatę za utratę wartości handlowej auta, koniecznie trzeba wysunąć swoje roszczenia wraz z innymi dotyczącymi wypłaty odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Istotne jest, aby wyrobić się z naszymi staraniami w okresie trzech lat, bo po tym czasie prawo do roszczeń ulega przedawnieniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here