Komu przysługuje zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego?

0
1565

Dość często dzieje się tak, że poszkodowanemu w wypadku drogowym kierowcy, będzie należał się samochód zastępczy, albo zwrócenie kosztów jego wynajmowania. Powinniśmy jednak wiedzieć, kiedy odmowa ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego będzie uzasadniona i o czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy wynająć samochód na okres naprawy, tak aby móc otrzymać całą kwotę?

Kto ma prawo do pojazdu zastępczego?

odszkodowania z oc

Jeżeli doszło do uszkodzenia Twojego samochodu podczas wypadku komunikacyjnego, to bez względu na to, czy jest to szkoda całkowita czy częściowa, będziesz miał prawo, aby na okres naprawy albo kupienia nowego samochodu, móc się poruszać samochodem zastępczym. Co ważne, nie będzie miał tutaj znaczenia fakt, czy w momencie naprawy samochodu możesz korzystać z komunikacji publicznej, a także to, czy dany samochód używasz do prowadzenia działalności, czy do celów prywatnych.

O czym trzeba pamiętać?

Jeżeli nie chcesz skorzystać z samochodu zastępczego, który będzie ci zaproponowany przez ubezpieczyciela, ani z oferty wypożyczalni, którą ten ci zaproponuje, to zawsze masz prawo wynająć samochód na własną rękę. W takiej sytuacji, koszty wynajęcia będą ci zwrócone, jeśli tylko będziesz pamiętał o paru ważnych sprawach:

Musisz wynająć samochód w podobnej klasie, o podobnych parametrach oraz specyfikacji co twój uszkodzony samochód,

Komu przysługuje zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego?

odszkodowanie z oc sprawcy

Musisz zwrócić uwagę na stawki najmu w wypożyczalni, z której propozycji planujesz skorzystać. Taka cena powinna być przybliżona do średniej ceny najmu obowiązującej w mieście/ rejonie twojego zamieszkania.

Jaki będzie czas najmu?

Ważne będzie tutaj to, że taki zwrot kosztów wynajmowania samochodu zastępczego, będzie należał ci się przez cały okres, w którym rzeczywiście nie miałeś możliwości korzystać ze swojego samochodu, a więc do momentu odebrania własnego auta z warsztatu. Jeżeli nasz samochód uległ całkowitej szkodzie, to z wypożyczonego samochodu, będziemy mogli korzystać na koszt ubezpieczyciela, tak długo, aż nie nabędziemy innego samochodu, jednak nie może to być dłużej niż do czasu, w którym będziemy mieli wypłacone odszkodowanie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ubezpieczyciel może odmówić refundacji kosztów

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że w kilku sytuacjach, ubezpieczyciel może odmówić nam zwrócenia kosztów, za wynajęcie samochodu:

  • W momencie, gdy ubezpieczyciel wykaże, że masz inny, nadający się do jazdy samochód, którym bez problemów mogłeś jeździć w czasie naprawy tego zniszczonego;
  • Tak naprawdę nie korzystałeś z wynajętego samochodu i nie możesz przedstawić właściwych dowodów jego użytkowania, takich jak chociażby rachunki za paliwo, faktura za wynajem itp.
  • Refundacja kosztów wynajmu jednak nie w całej kwocie?

Ubezpieczyciel ma także możliwość obniżyć wypłacaną kwotę, o tzw. wydatki eksploatacyjne, które poniósłbyś korzystając w tym okresie ze swojego własnego samochodu. Będzie tutaj chodziło przede wszystkim o koszty paliwa, a także ogumienia, czy innych części, które się zużywają podczas jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here