Odszkodowanie dla kierowców poszkodowanych za granicą

0
1831

Jeżeli będziemy chcieli zlikwidować szkodę, która została poniesiona w wypadku samochodowym za granicą, to może się okazać, że będzie to dość trudne. Przeszkodą może być bariera języka i nieznajomość przepisów, które obowiązują w tamtym kraju. Jakie więc kroki należy podjąć, kiedy doszło do wypadku komunikacyjnego na ternie UE i w krajach poza granicami wspólnoty?

odszkodowania z oc

Koniecznie powinniśmy się ubezpieczyć na okoliczność wypadku drogowego, jeszcze przed samym wyjazdem do obcego kraju. Jest to ważne, bo zwyczajowe ubezpieczenie OC, to może być za mało. Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie specjalnego pakietu assistance, który będzie obowiązywał w danym kraju, to będziesz mógł po wypadku udać się lokalnej agencji swojego ubezpieczyciela. Co więcej, może się okazać, że obejmuje ono pomoc tłumacza, holowanie zepsutego samochodu, zapewnienie samochodu zastępczego, a także zagwarantowanie noclegu na miejscu zdarzenia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jakie czynności trzeba podjąć na miejscu zdarzenia?

Podstawą do otrzymania takiego odszkodowania, będzie oświadczenie o wypadku drogowym, które musi być wypełnione na miejscu zdarzenia. Takie pismo jest dostępne online w wersji polskiej i angielskiej, więc warto je zabrać ze sobą. Zawiera ono opis wypadku, dane personalne uczestników oraz numery polis ubezpieczeniowych. Jeśli nie masz formularza, musisz zebrać wszystkie dane na temat sprawcy szkody, jego samochodu i ubezpieczenia.

Jeżeli masz wątpliwości, to powinieneś wezwać policję. Czasami jak np. w Austrii będzie się to wiązało z opłatą manipulacyjną, stałą albo zależną od kosztu szkody. Wydanie protokołu także może być odpłatne. Wszystko dokładnie powiedzą Ci policjanci.

Nie ma znaczenia, czy jesteś sprawcą czy poszkodowanym. Nie oddawaj oryginalnych dokumentów ubezpieczenia OC, bądź ostrożny, przy podpisywaniu protokołu w obcym języku, jeśli go nie znasz. Może się okazać, że druga strona da Ci do podpisu przyznanie się do winy, albo zrzeczenie się praw do odszkodowania.

Dochodzenie roszczeń przez osobę poszkodowaną

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, to możesz starać się o odszkodowanie w zagranicznym oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, które obsługuje sprawcę wypadku. Będzie cię tutaj reprezentował pośrednik, który będzie się kontaktował z zagranicznym oddziałem ubezpieczyciela. Taki kontakt możesz zyskać w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym albo Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Reprezentant do spraw roszczeń będzie zobowiązany do porozumienia się z ubezpieczycielem, i zaprezentowania jego stanowiska osobie poszkodowanej w czasie do 3 miesięcy od zgłoszenia szkody.

Odszkodowanie dla kierowców poszkodowanych za granicą

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeśli dany kraj nie należy do UE, to zwrot odszkodowania prezentuje się trochę inaczej. Nie ma tam pośrednictwa reprezentanta, a o świadczenia trzeba się ubiegać u ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Jeżeli wykupimy ubezpieczenie AC, to będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnych procedur, a także problemów z porozumiewaniem się w obcym języku z urzędnikami.

Likwidacja szkody przez sprawcę wypadku

Sprawcą jesteś Ty? Procedura wygląda tak samo. Poszkodowany będzie się ubiegał o wypłatę świadczeń z Twojej agencji na terenie Polski. Taki obowiązek powiadomienia spoczywa na poszkodowanym, ale warto też samemu zgłosić sprawę do ubezpieczyciela.

Trzeba zgłosić okoliczności wypadku, w miarę możliwości przedstawić zeznania świadków. Zwłaszcza jeżeli wina nie będzie jednoznaczna. Jeśli będziesz aktywnym uczestnikiem, to może być Ci łatwiej oddalić roszczenia, a więc nie będziesz musiał płacić wyższej składki OC za spowodowanie wypadku drogowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here