Odszkodowanie za powalone drzewo

0
2894

Nie zawsze niefortunne zdarzenia dzieją się pod wpływem działalności człowieka. Niekiedy w grę wchodzi również szkoda wyrządzana przez zajście losowe. Niemniej jednak musimy wiedzieć, że nawet gdy nikt nie zawinił i tak powinniśmy ubiegać się o przynależne nam odszkodowanie z tytułu poniesionych strat. Konieczne jest tu więc dołożenie wszelkich starań o wypłatę należnej rekompensaty.

odszkodowania z oc

Na jak dużą kwotę możemy liczyć? Jak należy dopełnić wszystkich wymaganych formalności, aby móc mówić o satysfakcjonującym nas zadośćuczynieniu? Zapraszamy do lektury poniższych fragmentów naszego wirtualnego poradnika, w którym poświęcimy więcej uwagi zwłaszcza dziedzinie odszkodowań należnych z tytułu strat poniesionych po powaleniu drzew.

Wystarczy chwilowe silne załamanie pogody wiążące się z wichurą, gwałtownymi i intensywnymi opadami deszczu połączonego z gradobiciem, aby można było mówić o poważnych zniszczeniach czy to pokryć dachowych, czy też pojazdów mechanicznych. W takich momentach poszkodowany ma prawo ubiegać się o wypłatę odpowiedniego zadośćuczynienia i do firm ubezpieczeniowych trafiają setki zgłoszeń o należyte rekompensaty. Musimy jednak dopełnić kilku istotnych kroków. Jakie to czynności, bez których nie damy rady się obejść, chcąc otrzymać zapomogę finansową?

odszkodowanie z oc sprawcy

Nie ma znaczenia w zasadzie to, gdzie doszło do wypadku, w którym zawiniły złe warunki atmosferyczne na skutek których pojazd mechaniczny został uszkodzony przez powalone drzewo. Przecież poważne straty mogą być wyrządzane przez silny podmuch wiatru zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach. Intensywne burze sieją spustoszenie, a to okazuje się bardzo kosztowne do naprawy indywidualnie, własnymi siłami. Huraganowe wiatry, podtopienia, łamiące się i upadające na maski aut konary drzew, zalania powodują naprawdę potężne koszty naprawy samochodów.

odszkodowanie z oc sprawcy

Niekiedy z wozów zostaje tylko wrak, którego koszt reperacji przewyższa wartość pojazdu. W niektórych przypadkach do uszkodzeń mechanicznych auta dochodzi również wówczas, gdy na pojazd spadają oderwane elementy elewacyjne obiektów oraz rynny czy spadające z pokryć dachowych dachówki. Niekiedy auta są zalewane, bo studzienki kanalizacyjne pękają w szwach od ilości gromadzącej wody opadowej i nie wyrabiają z ich odpływem. Wówczas należy ubiegać się o odszkodowanie zwłaszcza bezpośrednio u zarządców zieleni miejskich. Można także kierować właściwie sformułowane wnioski do zarządców budynków i dróg, jak także spółdzielni mieszkaniowych. Aby uzasadnić swoje roszczenia, przedstawmy zdjęcia pojazdu w jego aktualnym stanie.

Odszkodowanie za powalone drzewo

Musimy też uargumentować swoje pismo, by pokazać komuś, że wytykamy mu błędu oraz niedopełnienie swych obowiązków. Przecież zarówno rosnące na skwerze drzewa, jak także budynki powinny zostać należycie zabezpieczone, w związku z czym, jeżeli nie są, to znak, iż ktoś nie wywiązał się ze swoich odpowiedzialności i powinien ponieść z tego tytułu konsekwencje. Musisz jednakże wiedzieć, że jako kierowca poszkodowany na skutek na przykład powalonego drzewa, nie otrzymasz środków pieniężnych z tytułu posiadania polisy ubezpieczeniowej z zakresu odpowiedzialności cywilnej sprawcy. OC w takich przypadkach nie działa.

Dużo częściej jednak należyta wypłata funduszy w ramach zadośćuczynienia będzie wynikała z posiadania ubezpieczenia dodatkowego, jakim jest AC, czyli klasyczne autocasco nabywane dodatkowo. Na wsparcie finansowe możemy tu liczyć, ale pod warunkiem, że polisa ubezpieczeniowa zawiera tak zwane wyłączenia odnoszące się do zdarzeń losowych w postaci nawałnic z gradem, obsunięć się ziemi, trzęsień ziemi, huraganów i intensywnych ulew, lawin błotnych czy też kamiennych.

Nie każdy jednak dysponuje dobrowolnymi polisami AC. Nawet w przypadku jej posiadania, ubezpieczyciele często pomniejszają kwotę proponowanej rekompensaty. O zadośćuczynienie z kolei wnioskować możemy wtedy jak najbardziej, nawet odwołując się.

Żeby zwiększyć swoje szanse na zadowalającą nas kwotę, potrzebujemy zgromadzić pełną dokumentację, do jakiej kwalifikuje się- zdjęcie robione aparatem komórkowym, relacje świadków oraz nasze własne oświadczenie. Przydatne będzie też sprawozdanie policyjne, jeżeli konieczna była interwencja służb mundurowych, w tym również straży pożarnej.

Warto wiedzieć, że wysokość odszkodowania przy zniszczeniach pojazdów osobowych na skutek silnego wiatru wiąże się z posiadaniem danego wariantu ubezpieczenia. Istotne jest przede wszystkim wyszczególnienie dwóch kategorii ubezpieczeń – ubezpieczenie mienia w wartości rzeczywistej oraz ubezpieczenia w wartości odtworzeniowej. Harmonogram wypłaty rekompensaty przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest natomiast ustalane w oparciu o wykonywane oględziny.

Często podstawą do tego jest wycena dokonywana przez rzeczoznawcę. Niemniej jednak nie zawsze wypłacane są odszkodowania nawet kiedy pojazd zostanie uszkodzony na skutek połamanego drzewa powalającego się na maskę wozu. Kiedy do takich odstępstw dochodzi? Otóż przeważnie wówczas, gdy w grę wchodzi niezabezpieczenie auta, a więc przykładowo zaparkowanie go niewłaściwie. Ubezpieczyciel odmawiając wypłaty rekompensaty jak najbardziej ma tutaj słuszność.

[Głosów:6    Średnia:2.5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here