Ubezpieczenie OC jednośladu – na co zwrócić uwagę

0
1873

Skutery czy motocykle są wygodnym i ekonomicznym sposobem do poruszania się po zakorkowanym mieście, jednak ich eksploatacja kosztuje. Jednoślady, tak samo jak każdy samochód osobowy, obowiązuje ubezpieczenie OC. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Ubezpieczenie jednośladu

odszkodowania z oc

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić dla niego polisę OC. Ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie dla poszkodowanych przez kierowcę pojazdu. Dlatego obowiązek OC dotyczy także wszystkich rodzajów motorowerów, w tym skuterów, quadów i wielu innych.

odszkodowanie z oc sprawcy

Co trzeba wiedzieć?

  • Czy ubezpieczenie jest konieczne przez cały rok? – Mimo tego, że jednoślady najczęściej są użytkowane poza okresem zimowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą posiadać ubezpieczenie przez cały rok. Tylko ciągłość ubezpieczenia uchroni przed przewidywanymi karami za brak polisy. Nawet jeśli pojazd jeszcze stoi w garażu, przepisy nakładają na kierowców wymóg zakupu OC w dniu rejestracji.
  • Jaki jest Koszt OC ? – Polisa OC dla jednośladu, w porównaniu z ceną ubezpieczenia samochodu osobowego, jest stosunkowo niedroga. Na ostateczny koszt wpływa jednak wiele czynników, takich jak wiek i doświadczenie właściciela, miejsce zamieszkania, marka, model i rok produkcji jednośladu oraz zniżki za bezszkodową jazdę. Przykładowo, młodzi posiadacze polisy zapłacą za OC więcej, ponieważ statystycznie występuje większe ryzyko sytuacji ubezpieczeniowej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na końcową sumę, jaką kierowca musi wydać na ubezpieczenie, jest pojemność silnika. Dla większego jednośladu z większą pojemnością silnika przypadnie wyższa składka niż dla właściciela silnika o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm.
  • Czy OC przedłuży się automatycznie? – Umowa przedłuży się automatycznie na następny rok, jeśli nie później niż jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia właściciel nie wniesie o jej wypowiedzeniu. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wysłać informacje o przedłużeniu ubezpieczenia przynajmniej 14 wcześniej przed końcem obowiązującej umowy.
  • Co w przypadku zakupu używanego jednośladu? – Przy zakupie używanej maszyny z ważnym ubezpieczeniem, polisa automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Dzieje się tak dlatego, że jest przypisana do pojazdu, a nie do osoby. Jej ważność zakończy się z upływem okresu, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela. Potem kierowca musi pamiętać o przedłużeniu ubezpieczenia jednośladu we własnym zakresie. Jeśli kierowca nabył motocykl czy skuter bez obowiązującej polisy, musi zakupić OC w dniu rejestracji pojazdu.

ubezpieczenie OC jednosladu

odszkodowanie z oc sprawcy

Co grozi za brak OC

W przypadku braku OC dla pojazdu mechanicznego, właścicielowi grożą wysokie kary finansowe. Od początku 2018 roku, za brak ubezpieczenia dla pojazdu jednośladowego, kierowca zapłaci od 140 zł, (jeśli okres braku ważnej polisy wyniósł krócej niż 3 dni) do aż 700 zł w przypadku braku ważnej polisy przez co najmniej 14 dni. Za okres 3 – 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej, właściciel zapłaci karę 350 zł. Brak polisy OC jest po prostu nieopłacalny. Jeśli dojdzie do ewentualnego wypadku na drodze, nieubezpieczony właściciel będzie musiał pokryć koszty wszystkich szkód z własnej kieszeni.

Zgodnie z polskim prawem, skuter, motocykl i inne pojazd jednośladowe podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Dzięki polisie poszkodowani mają gwarancję otrzymania odszkodowania, a właściciel nie będzie narażony na porywanie kosztów szkód we własnym zakresie. Porównaj ubezpieczenie OC na panocek.pl i wybierz najlepsze. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here