Czy lokata bankowa jest dla każdego? O czym musisz pamiętać decydując się na tę formę oszczędzania pieniędzy

0
2627

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych wśród Polaków sposobów pomnażania kapitału. Jej zalety szczególnie docenią osoby, które chcą osiągnąć pewne, bezpieczne i z góry określone zyski.

odszkodowania z oc

W artykule sprawdzimy, kto najbardziej skorzysta, umieszczając środki na lokacie. Podpowiemy także o czym warto pamiętać, decydując się na tę formę oszczędzania pieniędzy.

Lokata bankowa to depozyt pieniężny składany na określony umową czas. Po jego wygaśnięciu bank wypłaca zgromadzone środki wraz z odsetkami. Z powodzeniem można uznać więc, że taki sposób oszczędzania niesie korzyści zarówno dla banku, jak również dla jego klientów.

odszkodowanie z oc sprawcy

Przyjmując pieniądze, instytucja finansowa pozyskuje środki na udzielanie kredytów. Inwestorzy osiągają natomiast pewne, bezpieczne zyski w postaci odsetek. Pamiętaj, że deponując środki w banku, zamrażasz je na okres trwania umowy. A to oznacza, że przez ten czas nie będziesz miał do nich dostępu. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po nie wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki.

Lokaty bankowe – o czym warto pamiętać?

Zanim wybierzesz najlepszą lokatę, warto byś odpowiedział sobie na kilka istotnych pytań:

  • * Jaką kwotę mogę zdeponować?
  • * Czy posiadam oszczędności w złotówkach czy w innych walutach?
  • * Na jak długo mogę zamrozić pieniądze?
  • * Czy mam poduszkę finansową, która pozwoli mi sfinansować nieplanowane wydatki bez konieczności zrywania depozytu?
  • * Czy chcę zapewnić sobie pewny zysk, czy mogę pozwolić sobie na niewielkie ryzyko?

Analiza odpowiedzi pomoże Ci wybrać najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości depozyt.

Lokaty bankowe – którą wybrać?

W zależności od okresu trwania umowy, lokaty bankowe dzielą się na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) oraz długoterminowe (powyżej 12 miesięcy). Średnie oprocentowanie dostępnych na rynku lokat wynosi obecnie od 1 do 2,5 proc. w skali roku. Co ważne, depozyty długoterminowe są z reguły oprocentowane wyżej niż miesięczne, półroczne czy kwartalne.

Odmienny może być również sposób naliczania odsetek. Jeśli zależy Ci na pewnych, z góry określonych zyskach, wybierz lokatę z oprocentowaniem stałym. Jeśli możesz pozwolić sobie na niewielkie ryzyko, dobrym pomysłem będzie wybór lokaty z oprocentowaniem zmiennym. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zmian stóp procentowych, zmian wskaźnika inflacji czy wewnętrznej analizy portfela depozytowego banku.

Jeśli sięgniesz po lokatę z oprocentowaniem dynamicznym (lokata progresywna), wysokość zysków będzie rosnąć wraz z upływem czasu. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze w trakcie trwania umowy, nie stracisz wszystkich odsetek. Bank wypłaci Ci zyski za pełne miesiące, podczas których dysponował Twoimi pieniędzmi.

Nie bez znaczenia są także stawiane przez bank wymagania. Zdarza się, że do założenia depozytu wymagane jest posiadanie konta osobistego, a oprocentowanie zależy od zdeponowanej kwoty.

Dywersyfikuj oszczędności

Jeśli planujesz założenie lokaty, dobrym pomysłem jest dywersyfikacja portfela oszczędnościowego i umieszczenie części środków na koncie oszczędnościowym.

Taki ruch pozwoli Ci zminimalizować ryzyko utraty odsetek. W przypadku nieplanowanych wydatków z powodzeniem skorzystasz z poduszki finansowej, bez konieczności likwidowania lokaty i co za tym idzie utraty zysków.

Alternatywą może być rezygnacja z konta oszczędnościowego i założenie nie jednej, ale kilku lokat. W przypadku konieczności pokrycia nieprzewidzianych kosztów zlikwidujesz jedynie jeden depozyt. Pozostałe wciąż będą dla Ciebie pracować.

Czy lokata bankowa jest dla każdego?

Lokatę bankową może założyć każda osoba pełnoletnia, która dysponuje odpowiedniej wysokości kapitałem. Warto dodać tutaj, że w przypadku wielu banków minimalną kwotą depozytu jest jedynie kilkaset złotych. Jednym z nich jest Getin Bank, oferujący klientom aż 9 różnych lokat.

Wśród nich znajduje się m.in. Lokata Mobilna z wyjątkowo atrakcyjnym oprocentowaniem (3 proc. w skali roku). Lokata Mobilna to 2-miesięczna lokata, którą możesz założyć tylko raz przez Bankowość Mobilną Getin Mobile. Minimalna kwota depozytu wynosi jedynie 500 zł, a dzięki stałemu oprocentowaniu zyski są pewne i z góry określone.

odszkodowanie z oc sprawcy

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here