Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

0
1862

Nie musisz natrudzić się, by doprowadzić, chociażby przez chwilę własnej nieuwagi do uszkodzeń w cudzym pojeździe. Przykładowo, zamaszyście otwierając drzwi pojazdu, zniszczysz karoserię innego wozu i co wtedy? Wydawać by się mogło, że to błaha z pozoru sytuacja, ale jednak – nie ma co ukrywać, iż w tej banalnej sytuacji dochodzi jednak do konkretnych strat materialnych, które ktoś musi pokryć. Nierzadko zdarza się, że kiedy winny zniszczeń samochodu jest jego pasażer, towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłacania rekompensat finansowych.

odszkodowania z oc

Powiedzmy, że dochodzi do następujących okoliczności – mamy zaparkowany wóz na placu postojowym. Nim wysiądziemy z niego, będąc na stanowisku kierowcy – właściciela auta, ktoś, kto siedzi obok nas otwiera drzwi i uderza w karoserię auta tak, że dochodzi do obtarcia. Pozostaje trwały, widoczny ślad i wtedy mowa o standardowej szkodzie parkingowej. Prawdopodobny przebieg dalszych zdarzeń to sformułowanie oświadczenia, a następnie zgłoszenie się do ubezpieczyciela posiadacza auta, który doprowadził do uszkodzenia Twego wozu. W konsekwencji tego możemy oczekiwać zadośćuczynienia szkód, ale przeważnie firmy ubezpieczeniowe decydują się wtedy na nieudzielanie wypłat środków pieniężnych.

Na pozyskanie rekompensaty mamy natomiast szansę w momencie, kiedy właściciel czy też zmotoryzowany doprowadził do stworzenia szkody w pojeździe, a nie pasażer. Takie regulacje wiążą się z artykułem 34 ustępem I ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych odnoszących się bezpośrednio do zasad udzielania odszkodowań z racji posiadania polisy OC. Kiedy zaś sprawcą szkody jest pasażer pojazdu czy też dziecko właściciela wozu czy kierowcy zasiadającego za kierownicą pojazdu, mające do trzynastego roku życia, także jest opcja posiadania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W tym wypadku warto jest skierować się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

odszkodowanie z oc sprawcy

Uszkodzenie pojazdu mechanicznego także niekiedy nie wiąże się z działalnością osób trzecich, ale na przykład niekorzystnych warunków pogodowych. I wtedy, powiedzmy poprzez gradobicie, silne zamiecie śnieżne, podtopienia i powodzie bądź gwałtowne wichury, nasze auto narażone jest na rozmaite usterki. W konsekwencji tego może być nawet rezultatem takich niekorzystnych warunków atmosferycznych problem z wyrwaniem drzwi w trakcie otwierania pojazdu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kto wtedy jest winny w oczach ubezpieczyciela? Zbyt słaba fizycznie osoba trzecia, która nie potrafiła utrzymać drzwi, aby nie zostały uszkodzone, czy niezależna od nas pogoda? W takich przypadkach da się ubiegać o rekompensatę pieniężną w postaci OC komunikacyjnego. Spisujemy notkę z miejsca zdarzenia, uwzględniająca wszelkie okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia.

Podsumowując, warto stwierdzić, że ubezpieczenie OC to zupełne minimum, jakie opiera się na pokrywaniu wyłącznie tych szkód, które są wynikiem pośredniego bądź bezpośredniego działania kierującego autem oraz jego dzieci w wieku do trzynastego roku życia. Gdy wraz z Tobą w Twym wozie jedzie osoba trzecia, która doprowadzi do uszkodzeń samochodu, ubezpieczenie z tytułu prostego OC Ci nie przysługuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here